Riksdagsevent om hur kooperation bygger en bättre värld

Onsdagen den 24 september arrangerade riksdagens kooperativa nätverk tillsammans med Svensk Kooperation ett after work-event i Sveriges riksdag. Temat var ”Kooperation bygger en bättre värld – ta del av exempel från Sverige och världen”.

Evenemanget inleddes av nätverkets samordnare Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) och Isak From (S), som berättade om nätverkets arbete och varför de vill uppmärksamma Kooperationens år i Sveriges riksdag.

Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) och Isak From (S) är samordnare för riksdagens kooperativa nätverk.

Därefter berättade Svensk Kooperation om kooperativt företagande i Sverige och globalt, samt bakgrunden till att FN valt att utropa 2025 till Kooperationens år.

Katarina Tolgfors från Moderaterna reflekterade kring hur kooperation kan förändra Ugandas kaffeindustri.

Därefter presenterades tre olika exempel på kooperativt utvecklingsarbete:

Ugandas kaffeindustri: Coop, Lykke kaffegårdar och We Effect berättade om ett gemensamt projekt som syftar till att skapa en mer rättvis, hållbar och jämställd kaffemarknad för Ugandas kaffeodlare.

Skolmat som utvecklingsverktyg: We Effect beskrev sitt arbete i Guatemala där jordbruksutveckling kombineras med statliga skolmåltidsprogram, för att öka incitamenten för familjer att låta barn gå i skolan. Arla berättade om sitt svenska initiativ att erbjuda skolbarn gratis frukost.

Trygga boenden i urbaniseringens spår: HSB och Riksbyggen, i samarbete med We Effect, presenterade en ny biståndsmodell för att bidra till värdiga bostäder i snabbt växande städer.

Varje exempel på kooperativt utvecklingsarbete följdes av en politisk reflektion från riksdagsledamöter som är biståndspolitiska talespersoner för sitt respektive parti. De politiska reflektionerna och analyserna gavs av Katarina Tolgfors (M), Olle Thorell (S), Yasmine Eriksson (SD) och Janine Alm Ericson (MP).

Yasmine Ericsson från Sverigedemokraterna och Olle Thorell från Socialdemokraterna gav politiska reflektioner om arbetet med att använda kooperativa modeller för att bidra till värdiga bostäder i snabbt växande städer.

Janine Alm-Ericson från Miljöpartiet reflekterade över skolmatens magiska kraft.

We Effect fick pris för kooperativ utveckling

Under kvällen delades även Svensk Kooperations pris för kooperativ utveckling ut till We Effect för organisationens arbete med att stärka småskaliga bönder, jämställdhet och kooperativt samarbete. Deltagarna fortsatte sedan mingla och samtala kring hur kooperativa lösningar kan bidra till samhällsutveckling både i Sverige och internationellt.

Svensk Kooperations ordförande Paul Christensson delade ut Svensk Kooperations pris för kooperativ utveckling till We Effect. Anna Tibblin, generalsekreterare We Effect tog emot pokalen.