God uppslutning när Svensk Kooperation ordnar seminarium i riksdagen med det tvärpolitiska kooperativa riksdagsnätverket. Temat för seminariet är högaktuellt: Beredskap och det utländska ägandet – så får Sverige ett mer robust näringsliv.
Riksdagsledamöter från en stor bredd av partier deltog på lunchseminariet om kooperation och beredskap. Frågor om utländska investeringar i och utländskt ägande av näringslivet diskuterades, samt hur kooperativa och ömsesidiga företag med sin förankring bland medborgare i Sverige bidrar till ett robust näringsliv som står stabilt i kriser.
Arrangörer av seminariet var Svensk Kooperation tillsammans med riksdagsledamöterna Ann-Charlotte Hammar Johnsson, (m) och Isak From (s) som är samordnare av det tvärpolitiska kooperativa riksdagsnätverket.

Alla talare på seminariet om kooperation och beredskap: Isak From, Oscar Almén, Camilla Lundberg Ney, Ann-Charlotte Hammar Johnsson, Marie Nygren och Alarik Sandrup.
Oscar Almén, forskningsledare FOI, berättare om sina rapporter om utländskt ägande i det svenska näringslivet och kinesiska och ryska investeringar i Sverige. Marie Nygren, vd Coop Sverige och Alarik Sandrup, näringspolitisk chef, Lantmännen berättade om hur den kooperativa ägarformen påverkar ansvarstagande och robusthet i deras respektive företag.

Camilla Lundberg Ney, verksamhetschef Svensk Kooperation.
Camilla Lundberg Ney, verksamhetschef Svensk Kooperation, talade om hur god beredskap förutsätter ett motståndskraftigt och hållbart näringsliv och att kooperativa och ömsesidiga företag med sin lokala närvaro med bland andra svenska producenter och konsumenter som ägare är en stabil kraft att räkna med för Sveriges beredskap. Camilla delade även förslag på politiska åtgärder som kan göra Sveriges näringsliv mer robust genom att öka det kooperativa företagandet.

Kooperativa riksdagsnätverket i samarbete med Svensk Kooperation var arrangörer för seminariet om beredskap.